ادیان در اسپانیا

ادیان در اسپانیا

ادیان در اسپانیا

اسپانیا کشوری است که در جنوب غربی اروپا واقع شده و در واقع، دین رسمی در این کشور وجود ندارد و طبق قانون اساسی، افراد برای انتخاب دین خود کاملا آزاد هستند. در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی مذهب و ادیان در اسپانیا بپردازیم.

مذهب و دین در اسپانیا

انواع مختلفی ار ادیان در اسپانیا وجود دارد، اما مذهب کاتولیک، بیشترین مذهبی است که در اسپانیا طرفدار دارد و حدود 67 درصد جمعیت اسپانیا را مسیحیان کاتولیک رومی تشکیل می دهند. اسپانیایی ها در جشنواره های مهمی که در این کشور برگزار می شود، این مذهب را گرامی می دارند. در واقع این گونه می توان گفت که عمده مذهب در اسپانیا، مذهب مسیحیت کاتولیک است و این مذهب از سال 1492 میلادی تا به امروز مذهب اصلی در اسپانیا بوده است.
در مذهب کاتولیک، آیین های مختلفی برای پیروان این مذهب وجود دارد، مانند Camino که مردم در این روز به زیارت مقدسات منطقه سانتیاگو در شمال اسپانیا می روند که این عبادتگاه به زیارتگاه دیگری در گالیسیا می رسد، جایی که افراد معتقدند گالیسیا در آن به خاک سپرده شده است. در آندلوسیا هم رسم عید پاک برگزار می شود که جزء رسومات آیینی مردم اسپانیا است و افراد این جشن را در کلیساهای محلی خود برگزار می کنند که نمادهای حضرت مسیح و حضرت مریم را با خود حمل می کنند.

ادیان در اسپانیا

اسلام در اسپانیا

دین اسلام بعد از مسیحیت رشد چشمگیری را در اسپانیا داشته و البته دین اسلام از زمان های قدیم جزء مذهب های گسترده در شبه جزیره ایبری بوده است. لازم به ذکر است که پیروی از این دین توسط دولت مدرن اسپانیا و در قرن 16 ممنوع شد اما پیروان اسلام مجدد توانستند به این منطقه برگردند و مذهب اسلام را دوباره زنده کردند. برخی آمار و ارقام نشان می دهند که چیزی در حدود 5.1 میلیون نفر در اسپانیا، از پیروان دین اسلام هستند و از آن جایی که این دین بسیار کمرنگ است، مسلمانان تمایل چندانی به ماندن در این کشور ندارند.
یکی از دلایلی که افراد در اسپانیا طرفدار دین اسلام نیستند، ترس و وحشتی است که اعراب و گروه های داعشی ایجاد کرده اند و باعث شده مردم دید منفی نسبت به این دین پیدا کنند. اما جالب است بدانید که مراکشی ها و آفریقایی هایی که در حال مهاجرت به اسپانیا هستند، دین اسلام را همراه خود آورده اند به گونه ای که گفته می شود، اسلام سریع ترین دین در حال رشد در اسپانیا است.

اقلیت های مذهبی در اسپانیا

بعد از اسلام، مسیحیت پروتستان، بهائی، هندوئیسم و بودیسم از جمله مذهب هایی هستند که می توان گفت تنها سه تا پنج درصد افراد آن ها را دنبال می کنند. اما از آن جایی که تعداد افرادی که این روزها به اسپانیا مهاجرت می کنند، رو به افزایش است، ممکن است تغییراتی در اقلیت های دینی و مذهبی اتفاق بیفتد و شاید به همین دلیل است که طی سال های اخیر، تعداد مسلمانان و افرادی که دین اسلام را قبول دارند، افزایش یافته است.

بی دینی در اسپانیا

حدود 20 تا 25 درصد افراد در اسپانیا، هیچ دینی را قبول ندارد و به عنوان ملحد یا آگنوستیک شناخته می شوند که این حالت در کشورهای اروپایی غربی بیشتر رو به رواج است و جالب است بدانید که افراد تحصیل کرده اسپانیا و آن هایی که از قشر بالای جامعه هستند، بیشتر به سمت بی دینی کشیده شده اند و مذهب و دین اصلی اسپانیا رو به فراموشی رفته است و دیگر دینی برای انتقال به نسل های آینده در اسپانیا باقی نخواهد ماند.

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه